Kontakt: tkalbion@seznam.cz
dnes má svátek:


Česká tábornická unie
TÁBORNICKÝ KLUB ALBION


VÝPRAVY


Letní expedice K prameni řeky Svratky (2. - 7. 8. 2005)

Po ukončení čtrnáctidenního tábora čekala ještě některé členy Tábornického klubu Albion Letní expedice, čili puťák. Cílem šestidenního putování byl pramen řeky Svratky a prozkoumání jejího horního toku. A tak skupinka dětí obtěžkána batohy se spacáky, ešusy, stany a základními potravinami nastoupila 2.srpna do vlaku, který nás dovezl do Žďáru nad Sázavou. Zde jsme přestoupili na autobus a nechali se dovézt do Cikháje, vesničky se zajímavou historií. A právě zde jsme prošli pomyslnou branou do lůna kouzelné přírody Žďárských vrchů.

Pramen řeky Svratky, Stříbrnou studánku, jsme nalezli docela snadno. Tento malý zázrak přírody, ukrytý na úpatí Žákovy hory, nás společně přinutil k zamyšlení: jak je možné, že člověk, „pán tvorstva“ může dopustit, aby po pár desítkách kilometrů se tento průzračný pramínek proměnil v nevábný říční tok, v jehož některých přehradních nádržích se nedá ani koupat!

Naše další cesta dále pokračovala po březích zurčícího potůčku měnícího se v říčku přes Herálec, Svratku a Křižánky. Původně plánované koupání v Kyšperském a Milovském rybníku jsme si z důvodu chladného počasí museli odpustit. Svoji pozornost jsme proto zaměřili na prohlídku přírodní rezervace „Čtyři palice“ při jejímž zdolávání jsme se řádně zapotili. Dále jsme pokračovali přes Březiny, Krásné a Lačnov. Odtud jsme se svezli autobusem do Jimramova a zde doplnili zásoby jídla a dobrůtek. Následoval přesun přes Unčín do Dalečína, kde nás přivítala zřícenina gotického hradu, bývalého sídla loupežníků. Za zmínku rovněž stojí lovecký zámeček, netradičně přestavěný v alpském stylu, nyní sídlo obecního úřadu.

Z Dalečína jsme pokračovali směrem k vodní nádrži Vír, která slouží jako zdroj pitné vody. Asfaltová cesta, lemující pravý břeh přehrady je zároveň naučnou stezkou, informující turisty o zajímavostech této lokality. Svoje putování jsme symbolicky zakončili pod hrází tohoto významného vodohospodářského díla a pevně věříme, že v příštím roce budeme pokračovat ve vlastivědném průzkumu toku řeky protékající našim rodným městem.

fotografie z akce

« zpět

robert mahr © 2008